Rycerze Św. Franciszka z Asyżu
przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej
Katowice Podlesie

 

Historia
Spotkania
Galeria
Linki
Strona główna

 

 

 

   


1-2.06.2019
IX Dni Braterskie Rycerzy św. Franciszka w Polance Wielkiej


W dniach 1-2 czerwca 2019 spotkaliśmy się naIX Dniach Braterskich Rycerzy św. Franciszka w Polance Wielkiej. Dzień Dziecka. Nie można sobie było wyobrazić lepszej formy świętowania dla dzieci, jak wspólny wyjazd ze wspólnotą duchową. Cała grupa franciszkańskich dzieci z regionu spotkała się w domu rekolekcyjnym u księdza Andrzeja. Gospodarz przywitał nas bardzo serdecznie i życzliwie; jego pies również –Ora. Śmialiśmy się, że skoro św. Benedykt mówił: „ora et labora” ( po łacinie: „módl się i pracuj” ), to kto w takim razie pracuje? Ksiądz proboszcz stwierdził, że on pracuje. Ora stała się atrakcją dla dzieci na te dwa dni. W przenośni i dosłownie. Dzieci bawiły się, biegały, wędrowały, ale też pięknie się modliły. Rano dorośli zaczynali od modlitwy brewiarzowej, ale duża część dzieci również wstawała i się wsłuchiwała w te teksty. Modlitwy poranne dzieci, przed posiłkami i po posiłkach, wieczorne, a przede wszystkim dużo śpiewu –radosnego, pełnego wiary śpiewu dziecięcego. Przyglądając im się, faktycznie można było zauważyć, że tworzą prawdziwą rycerską drużynę. Piękną rycerską drużynę.

Braliśmy również udział w uroczystości 10-lecia kapłaństwa jednego z księży. Nasi Rycerze  wzbogacili oprawę Mszy Świętej swoim śpiewem, a Komunię Świętą ofiarowali w intencji jubilata. Wszystkim obecnym tam księżomżyczymy Bożego błogosławieństwa.

Wieczór także był bardzo ciekawy. Brat Zbigniew i siostra Leokadia ogłosili wieczór talentów. Każde z dzieci mogło się pochwalić swoimi umiejętnościami: zaśpiewać solo, zagrać na kibordzie lub gitarze, powiedzieć wiersz albo dowcip… każdy miał szansę, a później już śpiewaliśmy. Atmosfera przypominała oazy z dawnych, starych czasów. Ciekawe, dawne czasy już minęły, a Duch Boży nadal ten sam.

s. Aleksandra