Rycerze Św. Franciszka z Asyżu
przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej
Katowice Podlesie

 

Historia
Spotkania
Galeria
Linki
Strona główna

 

 

 

   


18-20.09.2020
Weekend franciszkański


Na prośby osób pracujących i chęci wypoczynku w duchu franciszkańskim, br. Zbigniew Kołodziejczyk OFM Cap zorganizował wrześniowy weekend; Spotkanie z Bogiem. Wzięło w nim udział 21 osób, w tym 7 dzieci. Było chętnych więcej, jednak nie wszyscy mieli możliwość przyjechać. W piątek o godzinie 18.30 rozpoczęliśmy nasze spotkanie, wspólną kolacją. Wieczorem o godz. 20.00 br. Zbigniew Kołodziejczyk OFM Cap przewodniczył mszy świętej i powiedział słowo Boże. Po mszy świętej była możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 23.00 W sobotę rano metodą; Burzy mózgów , wspólnie zaplanowaliśmy czas, który razem spędziliśmy. Na początek był dłuższy spacer z pięknymi widokami, połączony z grzybobraniem. Prowadzone były franciszkańskie rozmowy na szlaku do punktu widokowego i skałek. Po południu gospodarz miejsca zorganizował dla chętnych przejażdżkę kładem. O godz. 15.00 modliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia
Kolejnym punktem programu było spotkanie z misjonarką z s. Joanną Rapacz ze zgromadzenia Ss. Franciszkanek Rodziny Maryi. Siostra Joanna opowiadała nam o swojej pracy misyjnej w diecezji De Aar w Republice Południowej Afryki. Swoje opowiadania ubogaciła prezentacjami, które przedstawiały Centrum Miłosierdzia. Siostra tam podejmuje prace w przedszkolu gdzie jest 400 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat) oraz w szkole specjalnej (57 dzieci w wieku 3 do 16 lat). Podziwialiśmy jej pracę misyjną w bardzo trudnych warunkach. Dostrzegliśmy podczas oglądania zdjęć z zajęć dydaktycznych kreatywność i pomysłowość siostry przekazywaną dzieciom. Zajęcia przez s. Joanne są prowadzone w języku angielskimi i afrikaans jest to duży wysiłek dla niej aby się przygotować do zajęć, wiedzę przekazać i ich nauczyć. Siostra tez maluje artystycznie sale, obrazy, odnawia meble, szyje stroje dla dzieci, tworzy pomoce dydaktyczne z różnych materiałów, przygotowuje przedstawienia, prowadzi zajęcia językowe, matematyczne, przyrodnicze sportowe, plastyczne, katechetyczne, itp. Dzieci przychodzą z radością do przedszkola i szkoły specjalnej, chcą się uczyć, są bardzo aktywne. Społeczność boryka się z brakiem pracy zawodowej, wody, żywności, mieszkania. Tereny są pustynne, gdzie nie ma uprawy ziemi. Nie rosną drzewa owocowe, warzywa, trawa. Dzieci spożywają posiłek raz dziennie.
Wspólnie spędzony czas łączył nas na Eucharystii, Adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwie Liturgią Godzin, gdzie słychać było śpiew psalmów. W czasie pobytu, niektórzy zakosztowali jeszcze kąpieli w chłodnym jeziorku. Na zakończenie naszego pobytu był grill, podczas którego było słychać radosna zabawę oraz śpiewy do muzyki wykonanej; na gitarze, grał br. Zbigniew, brat Noe z Panewnik a na akordeonie Pan Krzysztof. Dla chętnych był wieczorny spacer z gwiazdami oraz różaniec.
Na koniec podziękowaliśmy gospodarzom miejsca za radosną i miła atmosferę, obsługę, wspaniale i smaczne posiłki.
Kilka osób wracając do swoich domów udało się na Ochodzitę na zakupy tradycyjnych wyrobów i pamiątek. Na zakończenie dnia przy kapliczce, były wspólne Nieszpory z błogosławieństwem br Zbigniewa i powrót do domu.