Franciszkański Zakon Świeckich
przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej
Katowice Podlesie

 

Historia
Rada
Galeria
Sztandar
Relikwie
Kalendarz
Linki
Strona główna

 

 

 

 

 


22.07.2017

XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka FZS na Jasną Górę


Na modlitwę w dniach 21-22 lipca przybyli kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi i wierni III Zakonu, młodzież franciszkaoska i Rycerze św. Franciszka. Mottem pielgrzymki jest Dziewięcioletnia Nowenna przed Jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu Świętego Franciszka. Słowa wybrane do rozważania na ten rok to: „Matkami dla Niego są, gdy noszą Go w sercu i w ciele przez miłośd Boską oraz czyste sumienie” (z Listu do wszystkich wiernych św. Franciszka z Asyżu).
Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim w piątek 21 lipca. Rozważania poprowadził o.Andrzej Romanowski OFM Cap., Asystent Narodowy FZŚ. Następnie tercjarze pozostali na całonocnym czuwaniu. Mszy o północy przewodniczył i homilię wygłosił Asystent Regionu Katowice o.Zbigniew Kołodziejczyk OFM Cap
W sobotę 22 lipca uczestniczyliśmy w Różaocu części bolesnej. Słowa powitania skierował do wiernych o.Kamil Szustak. A s.Joanna Berłowska, przełożona narodowa Franciszkaoskiego Zakonu Świeckich powiedziała: „W 300-lecie koronacji wizerunku Matki Bożej wyrażamy szczególną wdzięcznośd Panu Bogu za dar Jej obecności tu, na Jasnej Górze, gdzie możemy poprzez Jej orędownictwo powierzad Bogu nasze życie i umacniad się na drodze do świętości. Jesteśmy posłani, dlatego nie możemy trwad w bezczynności, ale słowem i świadectwem życia głosid za wzorem św. Franciszka radykalizm ewangeliczny”. Mszy św. o godz. 11.00. pod Szczytem przewodniczył i homilię wygłosił o.dr hab.Zdzisław Gogola, Asystent Narodowy FZŚ w Polsce.
O.Zdzisław utwierdził naszą drogę kroczenia za Jezusem, w kazaniu powiedział:
„..Wybrałeś, bracie i siostro, najpiękniejszą ideę - Franciszka. Ja wybrałem franciszkańskie życie, bo uważałam, że właśnie w tej idei zrealizuje powołanie kapłańskie. Bracie i siostro, nie szukaj innych form realizacji powołania, znalazłeś piękną, dobrą bezpieczną drogę i na tej właśnie glebie buduj swoje życie. Masz swój uporządkowany styl życia, czyli Ordo, Zakon, uporządkowany sposób życia według św. Franciszka”
W procesji z darami: Rycerze św.Franciszka, w strojach dzieci fatimskich, ofiarowali- Różaniec, Rada Narodowa- dar serca, Rada FZŚ Białorusi - obraz Kardynała Stefana Wyszyoskiego. Na zakooczenie mszy św. s.Joanna Berłowska odczytała Akt Odnowienia Zawierzenia Franciszkaoskiego Zakonu Świeckich Matce Bożej Jasnogórskiej. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, Droga Krzyżowa i Błogosławieostwo z rozesłaniem. Na pielgrzymkę z okręgu katowickiego jechało 45 osób: z Mikołowa - 10, Kostuchny - 9, Panewnik - 3, Starej Ligoty - 3, Starych Panewnik - 4, Podlesia - 13 osób, w tym: s.Leokadia, s.Anna, s. Helena, s.Krystyna, Rycerze: Julia, Łukasz, Maksymilian, i rodzice.

POWRÓT DO GALERII