Franciszkański Zakon Świeckich
przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej
Katowice Podlesie

 

Historia
Rada
Galeria
Sztandar
Relikwie
Kalendarz
Linki
Strona główna

 

 

 

 

 


20.08.2022
Ostatnie pożegnanie śp
br.Józefa Czempka


20 sierpnia 2022 roku odszedł do Pana nasz brat Józef Czempka, który przystąpił 6 grudnia 2021 r. do Postulatu w FZŚ.
Józef od 30 lat był kościelnym w naszej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach Podlesiu. Dużo wcześniej zapraszałam go do naszej wspólnoty, ale jak sam mówił i ciągle zadawał pytania kiedy? .... kiedy?
Miał wiele obowiązków a spotkania są jak przygotowywuje wszystko do mszy świętej. Posługiwał rano i  wieczór obsługiwał pogrzeby, śluby i tym podobne. Był bardzo pracowitym rozmodlowym człowiekiem, latem zamiatał wokół parafialnego kościoła, jesienią grabił liście, zimą odgarniał śnieg i wiele innych spraw doglądał. W wieku 92 lat zaprzestał służyć w zakrystii.
Wtedy poczuł pustkę i na ponowne zaproszenie przyszedł do naszej wspólnoty jako czciciel św Franciszka. W zeszłym roku dwie osoby wyraziły chęć przystąpienia do postulatu a panu Józefowi rozbłysły oczy i zapytał czy on też mógłby mając 95 lat.
Nie znamy zamiarów Pana, wyraziliśmy zgodę we wspólnocie. Przemawiał za tym jego brewiarz dla świeckich tak bardzo wymodlony, z którego czerpał wiele odmawiając oprócz różańca, różne modlitwy, litania, godziny liturgiczne i inne.
Sam też przyjeżdżał na spotkania swoim samochodem codziennie uczestniczył we mszy świętej i w różańcu o pokój i niestety nie doczekał nowicjatu, który miał się rozpocząć w październiku. Wspólnota uczestniczyła 24 sierpnia 2022, w przeddzień odpustu parafialnego w modlitwie różańcowej i pogrzebie ze sztandarem. Mszę św ì homilię wygłosił ks. Paweł Ścibor.
A w dniu spotkania naszej wspólnoty FZŚ, 5 września ofiarowaliśmy za niego mszę świętą, którą odprawił O. Artemiusz Fronia ofm z Panewnik w naszym parafialnym kościele. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen  s. Leokadia.

 

POWRÓT DO GALERII